Szablon

Szablon odpowiada za definiowanie wyglądu jednej strony. Bywa mylony z Motywem. Przykładem takich stron może być np. archiwum, kontakt, strona wyszukiwania, błędu 404 itd. Można mieć wiele szablonów dla zwykłych stron zmieniających sposób ich prezentacji, przykładowo dzielący tekst na 3 kolumny, wstawiający zagnieżdżone obiekty np. informacje o Autorze itd.

Standard

WordPress

WordPress to otwarty, bezpłatny, system samodzielnej edycji treści w internecie. CMS którego korzenie wywodzą się systemu blogowego. Elastyczny i prosty we wdrożeniu,  posiadający wielką ilość rozszerzeń (wtyczek) podnoszących jego funkcjonalność i skórek nadających mu unikalny wygląd. Po skonfigurowaniu, praktycznie nie wymaga interwencji informatyka do obsługi i utrzymania wystarczy jedynie przeszkolony redaktor. Wielką przewagą nad podobnymi rozwiązaniami jest przyjazna społeczność pomagająca rozwiązać ewentualne problemy.

Standard

WordUp

WordUp to cykliczne bezpłatne spotkania społeczności WordPressa oraz zainteresowanych tym systemem. Mają na celu poszerzenie wiedzy, oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów. Zazwyczaj prezentowane na nich są 2-3 prezentacje a potem następują dyskusje i networking. Frekwencja na WordUpach waha się od kilkunastu do setki osób. WordUpy są organizowane w większości dużych miast w Polsce, z różną częstotliwością.

Standard

WordCamp

WordCamp to największa konferencja poświęcona WordPresowi, zwykle dwudniowa. W Polsce organizowana co roku. Wygłaszane podczas konferencji wykłady poruszają pełną tematykę WordPressa a także sprawy z jakim spotyka się społeczność jak np. problemy z motywacją czy kontrahentami. Wykłady są kierowane do różnego poziomu odbiorców i zakresu wykorzystania WordPressa, od stron firmowych do blogów do redaktorów treści do webdeveloperów.

Standard

Taksonomia

Taksonomia służy logicznemu porządkowaniu i systematyzacji treści. WordPress oferuje dwie wbudowane taksonomie „kategoria” (struktura drzewiasta) i „tag” (struktura płaska). Dodatkowo można tworzyć własne taksonomie pozwalające grupować treści według własnych założeń. Pojedynczy wpis może być przypisany do wielu taksonomii, oraz do wielu miejsc (taksonów) w ramach jednej taksonomii.

Standard

Shortcode

Shortcode to funkcjonalność polegająca najczęściej na wstawieniu wyniku działania jakiegoś kodu do wpisu czy na stronę. Shortcode jest wrażliwy na wielkość liter, kod jest ograniczony nawiasami kwadratowymi np. [gallery], często posiadają argumenty [gallery id=11]. WordPress posiada wbudowane krótkie kody [audio], [caption], [embed], [gallery] i [video]. Duża liczba wtyczek dostarcza własne shortcode.

Standard

Silnik

Silnik to główny element systemu, jest odpowiedzialny za podstawowe funkcje „życiowe” takie jak np. obsługa użytkowników, obsługa poczty, obsługa bazy danych, podstawowa logika przetwarzania treści. Silnik WordPress jest rozbudowywany i aktualizowany nieustannie (np. w 2014 roku udostępniono 7 aktualizacji). Dla bezpieczeństwa systemu bardzo istotne jest aby silnik zawsze był aktualny.

Standard

Breadcrumbs

Breadcrumbs to informacja dla użytkownika na temat miejsca w serwisie gdzie się znajduje. Okruszki występują w formie zapisanych po kolei poziomów zagłębienia się w system względem strony głównej. Kolejne poziomy są klikalne przykładowo Strona główna » Archiwum » 2015 » Styczeń

Standard

Trackback

Trackback to praktycznie nie używany już mechanizm powiadamiania, informujący linkowany adres że został wymieniony w naszym wpisie, lub na stronie. Trackback wysyła się ręcznie z pola pod edytorem tekstu. Trackback osadza treść zajawki naszego posta na stronie akceptującej wywołanie. Obecnie jego funkcję przejął automatyczny mechanizm Pingback.

Standard

Pingback

Pingback to mechanizm powiadamiający linkowany adres że został wymieniony w naszym wpisie, lub na stronie. WordPress wysyła pingbacka w chwili publikacji wpisu lub strony. Pingback zazwyczaj pojawia się jako adres naszej strony w komentarzach strony informowanej o naszym wpisie. Przychodzące pingbacki obsługuje się jak komentarze można je kasować i zatwierdzać do publikacji. Wysyłanie i odbieranie pingbacków ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Dyskusja.

Standard