Słownik terminów Internet

Możesz też poznać Słownik Ogólny wzbogacony o pozycje definiujące tematy związane z WorPressem.
W przypadku pytań i uwag w zakładce kontakt są niezbędne informacje.


b | c | d | f | h | m | p | s | u
Reset list
Shortcode -  Shortcode to funkcjonalność polegająca najczęściej na wstawieniu wyniku działania jakiegoś kodu do wpisu czy na stronę. Shortcode jest wrażliwy na wielkość liter, kod jest ograniczony nawiasami kwadratowymi np. [gallery], często posiadają argumenty [gallery id=11]. WordPress posiada wbudowane krótkie kody [audio], [caption], [embed], [gallery] i [video]. Duża liczba wtyczek dostarcza własne shortcode.
- Synonyms: krótkie kody
Silnik -  Silnik to główny element systemu, jest odpowiedzialny za podstawowe funkcje "życiowe" takie jak np. obsługa użytkowników, obsługa poczty, obsługa bazy danych, podstawowa logika przetwarzania treści. Silnik WordPress jest rozbudowywany i aktualizowany nieustannie (np. w 2014 roku udostępniono 7 aktualizacji). Dla bezpieczeństwa systemu bardzo istotne jest aby silnik zawsze był aktualny.
- Synonyms: core, jądro systemu
SPAM -  SPAM to niechciany przekaz, zwykle reklamowy. Najczęściej przesyłany jest pocztą elektroniczną, jednak w kontekście WordPress może występować również jako niechciane komentarze czy pingbacki pod wpisami. Nieaktualne serwisy przejęte przez hakerów często służą do rozsyłania spamu, za wysyłkę którego może zostać obciążony właściciel serwisu. Trzeba dbać o dane użytkowników, tak aby nie wyciekły z naszego serwisu i nie stały się celem spamerów.
Strona -  Strona to podstawowa w WordPress formatka do wprowadzania treści, przeznaczona najczęściej do publikowania stałych, rzadko aktualizowanych informacji. Strony względem siebie układają się równolegle, to znaczy że mogą być na tym samym poziomie, lub stanowić układ drzewiasty typu rodzic - dziecko. Strona rodzic jest jedna, ale można dowiązać do niej wiele stron dzieci.
- Synonyms: page
Strona główna -  Strona główna to jest strona która wyświetla się po wprowadzeniu adresu głównego strony. W przypadku tej strony będzie to http://am.vj.pl Domyślnie strona główna może być ustawiona jako statyczna strona, lub jako lista wpisów. Jeżeli używasz rozbudowanej skórki, wygląd strony głównej może być dowolny.
Subdomena -  Subdomena to przedrostek domeny np. "www" przed domeną lukrecjusz.pl (www.lukrecjusz.pl) czy "am" przed domeną vj.pl (am.vj.pl). Najczęściej przedrostki informują o funkcji jaką pełni adres w domenie sklep.lukrecjusz.pl test.lukrecjusz.pl katalog.lukrecjusz.pl
Subskrybent -  Subskrybent to rola nie dająca praktycznie żadnych uprawnień użytkownikowi. Na dobrą sprawę Subskrybent posiada tylko konto w systemie i może jedynie zmienić własne hasło użytkownika.
- Synonyms: subscriber
Szablon -  Szablon odpowiada za definiowanie wyglądu jednej strony. Bywa mylony z Motywem. Przykładem takich stron może być np. archiwum, kontakt, strona wyszukiwania, błędu 404 itd. Można mieć wiele szablonów dla zwykłych stron zmieniających sposób ich prezentacji, przykładowo dzielący tekst na 3 kolumny, wstawiający zagnieżdżone obiekty np. informacje o Autorze itd.
- Synonyms: template

Dodaj komentarz