Szablon

Szablon odpowiada za definiowanie wyglądu jednej strony. Bywa mylony z Motywem. Przykładem takich stron może być np. archiwum, kontakt, strona wyszukiwania, błędu 404 itd. Można mieć wiele szablonów dla zwykłych stron zmieniających sposób ich prezentacji, przykładowo dzielący tekst na 3 kolumny, wstawiający zagnieżdżone obiekty np. informacje o Autorze itd.

Standard

WordPress

WordPress to otwarty, bezpłatny, system samodzielnej edycji treści w internecie. CMS którego korzenie wywodzą się systemu blogowego. Elastyczny i prosty we wdrożeniu,  posiadający wielką ilość rozszerzeń (wtyczek) podnoszących jego funkcjonalność i skórek nadających mu unikalny wygląd. Po skonfigurowaniu, praktycznie nie wymaga interwencji informatyka do obsługi i utrzymania wystarczy jedynie przeszkolony redaktor. Wielką przewagą nad podobnymi rozwiązaniami jest przyjazna społeczność pomagająca rozwiązać ewentualne problemy.

Standard

Subdomena

Subdomena to przedrostek domeny np. „www” przed domeną lukrecjusz.pl (www.lukrecjusz.pl) czy „am” przed domeną vj.pl (am.vj.pl). Najczęściej przedrostki informują o funkcji jaką pełni adres w domenie sklep.lukrecjusz.pl test.lukrecjusz.pl katalog.lukrecjusz.pl

Standard

Domena

Domena to adres internetowy np. lukrecjusz.pl Zwyczajowo przedrostek www nadawany jest domenom obsługującym strony www choć nie jest wymagany. Są domeny główne (TLD) zakończone np. .pl .org .com .info, jak i domeny drugiego poziomu zakończone np. .com.pl .org.pl .info.pl Domeny się dzierżawi najczęstszym okresem dzierżawy jest 1 rok. Ilość domen głównych przyrasta, oprócz domen narodowych np. .pl .uk .de pojawiają się funkcjonalne jak .shop .travel  i własne .ovh .mormon .yandex

Standard

Hosting

Hosting – usługa oferująca dzierżawę miejsca w internecie, gdzie znajduje się nasz serwis (pliki i baza danych). W dużym stopniu odpowiada za dostępność i szybkość ładowaniu serwisu www. Hosting zazwyczaj jest wykupowany u jakiegoś dostawcy, czasem uruchamiany na własnym serwerze w firmie.

Standard

WordUp

WordUp to cykliczne bezpłatne spotkania społeczności WordPressa oraz zainteresowanych tym systemem. Mają na celu poszerzenie wiedzy, oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów. Zazwyczaj prezentowane na nich są 2-3 prezentacje a potem następują dyskusje i networking. Frekwencja na WordUpach waha się od kilkunastu do setki osób. WordUpy są organizowane w większości dużych miast w Polsce, z różną częstotliwością.

Standard

WordCamp

WordCamp to największa konferencja poświęcona WordPresowi, zwykle dwudniowa. W Polsce organizowana co roku. Wygłaszane podczas konferencji wykłady poruszają pełną tematykę WordPressa a także sprawy z jakim spotyka się społeczność jak np. problemy z motywacją czy kontrahentami. Wykłady są kierowane do różnego poziomu odbiorców i zakresu wykorzystania WordPressa, od stron firmowych do blogów do redaktorów treści do webdeveloperów.

Standard

PHPMyAdmin

PHPMyAdmin aplikacja internetowa umożliwiająca operacje bezpośrednio na zawartości bazy danych. Może służyć np. do zrobienia kopii zapasowej bazy danych przed aktualizacją WordPressa. Umożliwia również przywrócenia bazy danych z kopii zapasowej. Aplikacja jest bezpłatna, wymaga jedynie wgrania na serwer.

Standard

Taksonomia

Taksonomia służy logicznemu porządkowaniu i systematyzacji treści. WordPress oferuje dwie wbudowane taksonomie „kategoria” (struktura drzewiasta) i „tag” (struktura płaska). Dodatkowo można tworzyć własne taksonomie pozwalające grupować treści według własnych założeń. Pojedynczy wpis może być przypisany do wielu taksonomii, oraz do wielu miejsc (taksonów) w ramach jednej taksonomii.

Standard

Shortcode

Shortcode to funkcjonalność polegająca najczęściej na wstawieniu wyniku działania jakiegoś kodu do wpisu czy na stronę. Shortcode jest wrażliwy na wielkość liter, kod jest ograniczony nawiasami kwadratowymi np. [gallery], często posiadają argumenty [gallery id=11]. WordPress posiada wbudowane krótkie kody [audio], [caption], [embed], [gallery] i [video]. Duża liczba wtyczek dostarcza własne shortcode.

Standard