Subdomena to przedrostek domeny np. „www” przed domeną lukrecjusz.pl (www.lukrecjusz.pl) czy „am” przed domeną vj.pl (am.vj.pl). Najczęściej przedrostki informują o funkcji jaką pełni adres w domenie sklep.lukrecjusz.pl test.lukrecjusz.pl katalog.lukrecjusz.pl
Archiwa
Słownik ogólny zawiera pojęcia związane z Internetem
Domena
Domena to adres internetowy np. lukrecjusz.pl Zwyczajowo przedrostek www nadawany jest domenom obsługującym strony www choć nie jest wymagany. Są domeny główne (TLD) zakończone np. .pl .org .com .info, jak i domeny drugiego poziomu zakończone np. .com.pl .org.pl .info.pl Domeny się dzierżawi najczęstszym okresem dzierżawy jest 1 rok. Ilość domen głównych przyrasta, oprócz domen narodowych np. .pl .uk .de pojawiają się funkcjonalne jak .shop .travel i własne .ovh .mormon .yandex
Hosting
Hosting – usługa oferująca dzierżawę miejsca w internecie, gdzie znajduje się nasz serwis (pliki i baza danych). W dużym stopniu odpowiada za dostępność i szybkość ładowaniu serwisu www. Hosting zazwyczaj jest wykupowany u jakiegoś dostawcy, czasem uruchamiany na własnym serwerze w firmie.
PHPMyAdmin
PHPMyAdmin aplikacja internetowa umożliwiająca operacje bezpośrednio na zawartości bazy danych. Może służyć np. do zrobienia kopii zapasowej bazy danych przed aktualizacją WordPressa. Umożliwia również przywrócenia bazy danych z kopii zapasowej. Aplikacja jest bezpłatna, wymaga jedynie wgrania na serwer.
SPAM
SPAM to niechciany przekaz, zwykle reklamowy. Najczęściej przesyłany jest pocztą elektroniczną, jednak w kontekście WordPress może występować również jako niechciane komentarze czy pingbacki pod wpisami. Nieaktualne serwisy przejęte przez hakerów często służą do rozsyłania spamu, za wysyłkę którego może zostać obciążony właściciel serwisu. Trzeba dbać o dane użytkowników, tak aby nie wyciekły z naszego serwisu i nie stały się celem spamerów.
CMS
CMS to system zarządzania treścią, w którym treść (wpisy, strony, multimedia) jest oddzielona od części odpowiedzialnej za wygląd i działanie strony www. Redaktorzy mogą samodzielnie publikować treści poprzez panel edycyjny, bez czynnego udziału informatyków. Systemy CMS umożliwiają zmianę wyglądu serwisu za pomocą systemu szablonów (np. wygląd świąteczny). Budowa systemów CMS jest modularna, do silnika można dodawać wtyczki realizujące różne funkcje (np. ten leksykon).
Przyjazny URL
Przyjazny URL to adres strony który jest czytelny dla użytkownika i zawiera dodatkowe informacje np. odnośnie daty publikacji http://am.vj.pl/2014/08/05/spolecznosc-wordpress/, czy tagu http://am.vj.pl/tag/wordup/ jakim oznaczono wpis. Użyteczność i wymogi SEO silnie sugerują korzystanie z przyjaznych adresów URL. Wygląd przyjaznych URL ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Bezpośrednie odnośniki.
URL
URL określa adres konkretnej strony/wpisu w internecie. Adres zaczyna się od określenia protokołu np. http:// nazwy domeny np. am.vj.pl potem występuje ukośnik / a następnie adres konkretnej strony np. slownik-terminow-wordpress co w połączeniu daje adres tego leksykonu http://am.vj.pl/slownik-terminow-wordpress WordPress w zależności od ustawień oferuje URL prosty (domyślny) http://am.vj.pl/?p=167 lub przyjazny URL http://am.vj.pl/2015/02/08/czym-sie-rozni-wpis-od-strony-w-wordpresie/ Wygląd adresu ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Bezpośrednie odnośniki
Baza danych
Baza danych to miejsce w którym WordPress przechowuje treści które wpisujemy na stronie (wpisy, strony, tagi, kategorie itd.) W bazie danych znajduje się praktycznie cała zawartość serwisu poza grafikami, dokumentami i załącznikami. Oprócz widocznych elementów w bazie gromadzone są wszelakiego rodzaju dane techniczne, np. ustawienia, listy użytkowników i haseł, statystyki itd.
FTP
FTP to protokół internetowy umożliwiający wysyłanie plików na serwer np. w celu aktualizacji systemu. Protokół obecnie niezalecany ze względów bezpieczeństwa. Bezpieczniejszym protokołem do przesyłania plików jest używanie FTPS (szyfrowane FTP) lub SFTP (transmisja poprzez SSH).