WordPress

Czym się różni wpis od strony w Wordpresie?

Strona” to coś stałego jak dokument, natomiast „Wpis” przyrównuję od kartki z zapiskami w kalendarzu.

Moim Klientom zawsze proponuję aby:

Informacje przyrostowe, nietrwałe i często zmieniające się zamieszczali jako „Wpisy”. Przykład: wiadomości z życia firmy, komunikaty, nowości, relacje z targów/konferencji…

Informacje zasadnicze, nieprzyrastające w czasie  umieszczali jako „Strony”. Przykład: dane kontaktowe, statut, wyciąg z KRS, misja firmy, bilans, lista pozyskanych nagród…

Oczywiście należy edytować treść „Stron” żeby zawartość była aktualna, ale czyni się to raczej sporadycznie.

Dokładniejszy opis jak utworzyć stronę i jak utworzyć wpis, pojawią się za jakiś czas. Poniżej opisuję tylko unikalne cechy tych rozwiązań.

Główne różnice między stroną a wpisem:

Strony mają strukturę hierarchiczną, to znaczy że każda strona ma rodzica albo nim jest. Obrazuję to poniżej. Moja działalność „Pro Bono” jest dzieckiem strony głównej (Witaj) i posiada dwie strony podrzędne (jej dzieci) dla których jest rodzicem.

Stronę można przyporządkować tylko do jednego rodzica, ale strona może mieć wiele dzieci i wnuków.

Zwrócę uwagę że robienie głębokiej struktury hierarchicznej bardzo komplikuje poruszanie się po serwisie. Zgodnie z teorią użyteczności „Trzy kliki” wnuk nie powinien mieć potomka.

Za pomocą opcjonalnego znacznika można ustawiać kolejność stron względem siebie, jeżeli tego się nie zrobi strony będą wyświetlane w kolejności alfabetycznej.

Często skórka umożliwia wybranie szablonu strony który zawiera zdefiniowane formatowanie, czy dodatkowe funkcje różnicujące strony miedzy sobą.

Strony domyślnie nie mają zajawek, tagowania i kategorii, nie pojawiają się też w kanale RSS.

 

Wpisy można przyporządkowywać do wielu kategorii i oznaczać wieloma tagami. Wpisy posiadają atrybut „Format” który definiuje rodzaj wpisu, dzięki czemu używana skórka wie jak ma wyświetlać dany wpis.

Domyślnie wpisy przynależą do jednej kategorii i zestawiane są w różnych „listach”, jeden pod drugim ustawione chronologicznie.

Najczęściej występuje lista „aktualności” na stronie głównej (choć u mnie nie występuje) lub lista wpisów z danej kategorii. Listę wpisów określonej kategorii użyłem tutaj w menu nawigacyjnym. Przykładowo aby zobaczyć listę wpisów z kategorii oferta kliknij „Oferta” w menu, po kliknięciu w menuWordPress” zobaczysz listę wpisów poświęconych WordPressowi.

Listy tagów działają tak samo, wyświetlają wszystkie wpisy oznaczone wybranym tagiem. Przykładem może być tagszkolenie wordpress„(możesz kliknąć) pod którym są zebrane wszystkie materiały szkoleniowe z tego serwisu.

Listą w której pojawiają się wpisy jest również kanał RSS serwisu internetowego, który klient może zaprenumerować (choćby w outlooku) żeby śledzić nowości na naszej stronie. Mój kanał RSS mieści się pod adresem http://am.vj.pl/feed/ jeżeli dodasz go do śledzonych, po każdej aktualizacji natychmiast się dowiesz co nowego tu napisałem.

Wpisy mają zajawki (lead) czyli fragment tekstu który może się pokazać oprócz tytułu w listach, dobrze to widać w kanale RSS (aby zobaczyć zajawki kliknij link http://am.vj.pl/feed/).

Wpisy nie mają mechanizmu dziecko – rodzic, ale za pomocą kategorii mogą być dołączone do różnych gałęzi drzewa informacji.

 

Oczywiście da się stosować wymiennie „strony” i „wpisy” (tak jak w excelu da się sporządzić umowę), ale jest to na dłuższą metę niewygodne i co gorsza niszczy architekturę informacji.

Standard

Dodaj komentarz