WordPress

Updated hAtom i Google dla webmasterów

Przy sprawdzaniu poprawności mikroformatów w narzędziach google dla webmastrów często pokazuje się na czerwono błąd

Błąd: Missing required field „updated”

 

Informuje on o tym że skórka z której korzysta twój wordpress (czy inna strona) nie obsługuje wymaganego przez google znacznika „updated” w elemencie <entry>.

Niektórzy „specjaliści” radzą prostackie obchodzenie problemu poprzez wpisywanie daty publikacji jako daty aktualizacji.Teoretycznie rozwiąże to problem czerwonego komunikatu, ale będzie zrobione źle.

Taka „pseudonaprawa” prowadzi do zepsucia danych i problemów z ich dalszym maszynowym przetwarzaniem. Problem ujawni się w najmniej oczekiwanym momencie np. w chwili gdy będziemy chcieli artykuły z bloga opublikować w formie książki w której treści chronologia będzie miała znaczenie, lub przedstawić dokumentację cyklu życia artykułu.

Specyfikacja hAtom, przewiduje że w przypadku braku znacznika Updated powinien być wstawiony znacznik Published http://microformats.org/wiki/hatom#Entry_Updated

W WordPress data aktualizacji (<entry updated>) to nic innego jak get_the_modified_date() i tego wywołania należy używać do wypełniania pola daty aktualizacji posta.

Generalnie jeżeli patrzymy na problem skutecznych mikroformatów i semantycznej strony pod kontem wymagań Google to oni sami sugerują odejście od hAtom na rzecz mikrodanych

Zamiast martwić się o drobiazg czy pisać datę published w pole updated, zdecydowanie warto zacząć od zmiany formatu opisu danych z mikroformatów na mikrodane.

Mój starszy już ale nadal aktualny wpis o mikrodanych i prezentacja z WordCampa Poznań.

 

Standard

Dodaj komentarz