Słownik ogólny

Słownik ten łączy pozycje ze Słownika Internetu, oraz Słownika WordPress.
Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy szerszy zasób pojęć, co jest przydatne zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z własnym kawałkiem Internetu.


a | b | c | d | f | h | k | m | p | r | s | t | u | w | x | z

Administrator -  Administrator to rola nadająca pełnię uprawnień do zarządzania systemem. Może on zmieniać skórki, dodawać/usuwać użytkowników, instalować i kasować wtyczki, oraz dokonywać wszelkich prac redakcyjnych. Spoczywa na nim obowiązek aktualizacji systemu.
Autor -  Autor to rola umożliwiające samodzielnie tworzenie wpisów oraz ich zatwierdzanie poprawki i kasowanie. Ma możliwość wgrywania plików do biblioteki mediów i  ich kasowania. Nie ma możliwości pracy ze stronami. Nie umożliwia redakcji czy kasowania tekstów innych użytkowników systemu.
- Synonyms: author
Baza danych -  Baza danych to miejsce w którym WordPress przechowuje treści które wpisujemy na stronie (wpisy, strony, tagi, kategorie itd.) W bazie danych znajduje się praktycznie cała zawartość serwisu poza grafikami, dokumentami i załącznikami. Oprócz widocznych elementów w bazie gromadzone są wszelakiego rodzaju dane techniczne, np. ustawienia, listy użytkowników i haseł, statystyki itd.
Breadcrumbs -  Breadcrumbs to informacja dla użytkownika na temat miejsca w serwisie gdzie się znajduje. Okruszki występują w formie zapisanych po kolei poziomów zagłębienia się w system względem strony głównej. Kolejne poziomy są klikalne przykładowo Strona główna » Archiwum » 2015 » Styczeń
- Synonyms: okruszki, ścieżka
CMS -  CMS to system zarządzania treścią, w którym treść (wpisy, strony, multimedia) jest oddzielona od części odpowiedzialnej za wygląd i działanie strony www. Redaktorzy mogą samodzielnie publikować treści poprzez panel edycyjny, bez czynnego udziału informatyków. Systemy CMS umożliwiają zmianę wyglądu serwisu za pomocą systemu szablonów (np. wygląd świąteczny). Budowa systemów CMS jest modularna, do silnika można dodawać wtyczki realizujące różne funkcje (np. ten leksykon).
Domena -  Domena to adres internetowy np. lukrecjusz.pl Zwyczajowo przedrostek www nadawany jest domenom obsługującym strony www choć nie jest wymagany. Są domeny główne (TLD) zakończone np. .pl .org .com .info, jak i domeny drugiego poziomu zakończone np. .com.pl .org.pl .info.pl Domeny się dzierżawi najczęstszym okresem dzierżawy jest 1 rok. Ilość domen głównych przyrasta, oprócz domen narodowych np. .pl .uk .de pojawiają się funkcjonalne jak .shop .travel  i własne .ovh .mormon .yandex
FTP -  FTP to protokół internetowy umożliwiający wysyłanie plików na serwer np. w celu aktualizacji systemu. Protokół obecnie niezalecany ze względów bezpieczeństwa. Bezpieczniejszym protokołem do przesyłania plików jest używanie FTPS (szyfrowane FTP) lub SFTP (transmisja poprzez SSH).
Hosting -  Hosting - usługa oferująca dzierżawę miejsca w internecie, gdzie znajduje się nasz serwis (pliki i baza danych). W dużym stopniu odpowiada za dostępność i szybkość ładowaniu serwisu www. Hosting zazwyczaj jest wykupowany u jakiegoś dostawcy, czasem uruchamiany na własnym serwerze w firmie.
Kategoria -  Kategorie umożliwiają przyporządkowanie wpisów do drzewiastej struktury informacji. Każdy wpis jest przyporządkowany co najmniej do jednej kategorii, ale może też być przyporządkowany do wielu kategorii i podkategorii w różnych gałęziach drzewa.
- Synonyms: kategorie
Menu -  Menu to główny sposób nawigacji po stronie, najczęściej w postaci paska lub listy, może być wielopoziomowe i rozwijane. WordPress umożliwia stworzenie wielu różnych menu, i jednoczesne wyświetlanie ich na stronie. Menu dostępne w systemie zobaczysz w panelu administracyjnym zakładka Wygląd>Menu, tam też możesz je modyfikować oraz robić własne. Za miejsce w którym można osadzić menu odpowiada motyw.
- Synonyms: nawigacja
Motyw -  Motyw odpowiada za wygląd całego serwisu. Nadaje wygląd temu co przekazał silnik wordpressa. Składa się z szablonów stron, arkuszy stylów, tłumaczeń, fontów i grafik stanowiących elementy wyglądu itp. To właśnie on odpowiada za położenie elementów, proporcje kolumn, wygląd boksów, kolory, zdjęcia w tle. Odpowiada za poprawne wyświetlanie w różnych przeglądarkach i rozdzielczościach.
- Synonyms: skórka, theme
Permalink -  Permalink to stały adres strony do którego najlepiej się odwoływać. W WordPresie jako permalinka najprościej podawać adres dostępny w panelu edycji wpisu/strony pod guzikiem [Pobierz skrócony odnośnik] Zamieszczony tam adres wskazuje na konkretny wpis lub stronę.
- Synonyms: stały adres
PHPMyAdmin -  PHPMyAdmin aplikacja internetowa umożliwiająca operacje bezpośrednio na zawartości bazy danych. Może służyć np. do zrobienia kopii zapasowej bazy danych przed aktualizacją WordPressa. Umożliwia również przywrócenia bazy danych z kopii zapasowej. Aplikacja jest bezpłatna, wymaga jedynie wgrania na serwer.
Pingback -  Pingback to mechanizm powiadamiający linkowany adres że został wymieniony w naszym wpisie, lub na stronie. WordPress wysyła pingbacka w chwili publikacji wpisu lub strony. Pingback zazwyczaj pojawia się jako adres naszej strony w komentarzach strony informowanej o naszym wpisie. Przychodzące pingbacki obsługuje się jak komentarze można je kasować i zatwierdzać do publikacji. Wysyłanie i odbieranie pingbacków ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Dyskusja.
Przyjazny URL -  Przyjazny URL to adres strony który jest czytelny dla użytkownika i zawiera dodatkowe informacje np. odnośnie daty publikacji http://am.vj.pl/2014/08/05/spolecznosc-wordpress/, czy tagu http://am.vj.pl/tag/wordup/ jakim oznaczono wpis. Użyteczność i wymogi SEO silnie sugerują korzystanie z przyjaznych adresów URL. Wygląd przyjaznych URL ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Bezpośrednie odnośniki.
Redaktor -  Redaktor to rola która daje możliwość samodzielnej redakcji i publikacji wszystkich wpisów i stron. Zatwierdzania, oraz edycji w dowolnym czasie treści wprowadzonych przez innych. Redaktor może dodawać/kasować/modyfikować kategorie i tagi. Ma uprawnienia do moderacji i akceptacji komentarzy.
- Synonyms: editor
Rola -  Rola definiuje uprawnienia użytkownika w systemie, czyli określa co może on zrobić. WordPress domyślnie udostępnia 5 ról z różnymi poziomami uprawnień są to Administrator, Redaktor, Autor, Współpracownik, Subskrybent. Oczywiście istnieją wtyczki rozbudowujące ilość ról i zmieniające domyślne prawa dostępu. Uprawnieniami zrządza się w panelu administracyjnym zakładka Użytkownicy
- Synonyms: uprawnienia
Shortcode -  Shortcode to funkcjonalność polegająca najczęściej na wstawieniu wyniku działania jakiegoś kodu do wpisu czy na stronę. Shortcode jest wrażliwy na wielkość liter, kod jest ograniczony nawiasami kwadratowymi np. [gallery], często posiadają argumenty [gallery id=11]. WordPress posiada wbudowane krótkie kody [audio], [caption], [embed], [gallery] i [video]. Duża liczba wtyczek dostarcza własne shortcode.
- Synonyms: krótkie kody
Silnik -  Silnik to główny element systemu, jest odpowiedzialny za podstawowe funkcje "życiowe" takie jak np. obsługa użytkowników, obsługa poczty, obsługa bazy danych, podstawowa logika przetwarzania treści. Silnik WordPress jest rozbudowywany i aktualizowany nieustannie (np. w 2014 roku udostępniono 7 aktualizacji). Dla bezpieczeństwa systemu bardzo istotne jest aby silnik zawsze był aktualny.
- Synonyms: core, jądro systemu
SPAM -  SPAM to niechciany przekaz, zwykle reklamowy. Najczęściej przesyłany jest pocztą elektroniczną, jednak w kontekście WordPress może występować również jako niechciane komentarze czy pingbacki pod wpisami. Nieaktualne serwisy przejęte przez hakerów często służą do rozsyłania spamu, za wysyłkę którego może zostać obciążony właściciel serwisu. Trzeba dbać o dane użytkowników, tak aby nie wyciekły z naszego serwisu i nie stały się celem spamerów.
Strona -  Strona to podstawowa w WordPress formatka do wprowadzania treści, przeznaczona najczęściej do publikowania stałych, rzadko aktualizowanych informacji. Strony względem siebie układają się równolegle, to znaczy że mogą być na tym samym poziomie, lub stanowić układ drzewiasty typu rodzic - dziecko. Strona rodzic jest jedna, ale można dowiązać do niej wiele stron dzieci.
- Synonyms: page
Strona główna -  Strona główna to jest strona która wyświetla się po wprowadzeniu adresu głównego strony. W przypadku tej strony będzie to http://am.vj.pl Domyślnie strona główna może być ustawiona jako statyczna strona, lub jako lista wpisów. Jeżeli używasz rozbudowanej skórki, wygląd strony głównej może być dowolny.
Subdomena -  Subdomena to przedrostek domeny np. "www" przed domeną lukrecjusz.pl (www.lukrecjusz.pl) czy "am" przed domeną vj.pl (am.vj.pl). Najczęściej przedrostki informują o funkcji jaką pełni adres w domenie sklep.lukrecjusz.pl test.lukrecjusz.pl katalog.lukrecjusz.pl
Subskrybent -  Subskrybent to rola nie dająca praktycznie żadnych uprawnień użytkownikowi. Na dobrą sprawę Subskrybent posiada tylko konto w systemie i może jedynie zmienić własne hasło użytkownika.
- Synonyms: subscriber
Szablon -  Szablon odpowiada za definiowanie wyglądu jednej strony. Bywa mylony z Motywem. Przykładem takich stron może być np. archiwum, kontakt, strona wyszukiwania, błędu 404 itd. Można mieć wiele szablonów dla zwykłych stron zmieniających sposób ich prezentacji, przykładowo dzielący tekst na 3 kolumny, wstawiający zagnieżdżone obiekty np. informacje o Autorze itd.
- Synonyms: template
Tag -  Tag to słowo opisujące czego dotyczy wpis. Można też użyć frazy to znaczy kilku słów np. "szkolenie z worpressa". Zadaniem tagów jest umożliwienie grupowania wpisów o tej samej tematyce określonej tagiem. Specjalną odmianą taga jest hashtag, czyli tag rozpoczynający się od znaku # często spotykany w mediach społecznościowych. np. #wordpress #kurswordpress
- Synonyms: tagi, hashtag, tagowanie, otagować
Taksonomia -  Taksonomia służy logicznemu porządkowaniu i systematyzacji treści. WordPress oferuje dwie wbudowane taksonomie "kategoria" (struktura drzewiasta) i "tag" (struktura płaska). Dodatkowo można tworzyć własne taksonomie pozwalające grupować treści według własnych założeń. Pojedynczy wpis może być przypisany do wielu taksonomii, oraz do wielu miejsc (taksonów) w ramach jednej taksonomii.
- Synonyms: systematyka
Trackback -  Trackback to praktycznie nie używany już mechanizm powiadamiania, informujący linkowany adres że został wymieniony w naszym wpisie, lub na stronie. Trackback wysyła się ręcznie z pola pod edytorem tekstu. Trackback osadza treść zajawki naszego posta na stronie akceptującej wywołanie. Obecnie jego funkcję przejął automatyczny mechanizm Pingback.
URL -  URL określa adres konkretnej strony/wpisu w internecie. Adres zaczyna się od określenia protokołu np. http:// nazwy domeny np. am.vj.pl potem występuje ukośnik / a następnie adres konkretnej strony np. slownik-terminow-wordpress co w połączeniu daje adres tego leksykonu http://am.vj.pl/slownik-terminow-wordpress WordPress w zależności od ustawień oferuje URL prosty (domyślny) http://am.vj.pl/?p=167 lub przyjazny URL http://am.vj.pl/2015/02/08/czym-sie-rozni-wpis-od-strony-w-wordpresie/ Wygląd adresu ustawia się w panelu administracyjnym zakładka Ustawienia>Bezpośrednie odnośniki
Widget -  Widgety to obiekty w których najczęściej prezentują się wyniki działania wtyczek, lub inne treści jak statystyki czy formularz zapisów na newslettera. Za miejsca gdzie można osadzić widgety odpowiada motyw. Widgetami zarządza się poprzez panel administracyjny zakładka Wygląd > Widgety.
- Synonyms: widżet, box
WordCamp -  WordCamp to największa konferencja poświęcona WordPresowi, zwykle dwudniowa. W Polsce organizowana co roku. Wygłaszane podczas konferencji wykłady poruszają pełną tematykę WordPressa a także sprawy z jakim spotyka się społeczność jak np. problemy z motywacją czy kontrahentami. Wykłady są kierowane do różnego poziomu odbiorców i zakresu wykorzystania WordPressa, od stron firmowych do blogów do redaktorów treści do webdeveloperów.
WordPress -  WordPress to otwarty, bezpłatny, system samodzielnej edycji treści w internecie. CMS którego korzenie wywodzą się systemu blogowego. Elastyczny i prosty we wdrożeniu,  posiadający wielką ilość rozszerzeń (wtyczek) podnoszących jego funkcjonalność i skórek nadających mu unikalny wygląd. Po skonfigurowaniu, praktycznie nie wymaga interwencji informatyka do obsługi i utrzymania wystarczy jedynie przeszkolony redaktor. Wielką przewagą nad podobnymi rozwiązaniami jest przyjazna społeczność pomagająca rozwiązać ewentualne problemy.
WordUp -  WordUp to cykliczne bezpłatne spotkania społeczności WordPressa oraz zainteresowanych tym systemem. Mają na celu poszerzenie wiedzy, oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów. Zazwyczaj prezentowane na nich są 2-3 prezentacje a potem następują dyskusje i networking. Frekwencja na WordUpach waha się od kilkunastu do setki osób. WordUpy są organizowane w większości dużych miast w Polsce, z różną częstotliwością.
Wpis -  Wpis to podstawowa w WordPress formatka do wprowadzania treści, których ilość ma z założenia przyrastać. Wpisy układają się w uporządkowany chronologicznie strumień, jeden za drugim. Mogą być łączone między sobą za pomocą tagów i kategorii.
- Synonyms: post, artykuł
Współpracownik -  Współpracownik to rola nadająca uprawnienia tylko do redagowania i modyfikowania własnych wpisów ale bez możliwości ich samodzielnej publikacji. Uwaga Współpracownik nie ma dostępu do Mediów więc nie jest w stanie utworzyć wpisu ze zdjęciem. Po opublikowaniu wpisu przez redaktora traci do niego wszystkie uprawnienia. Rola która powinna być nadawana stażystom obsługującym serwis www, mogą wprowadzać treść, ale nic nie popsują.
- Synonyms: contributor
Wtyczka -  Wtyczka to kawałek kodu który rozszerza możliwości WordPressa. Wtyczkami realizuje się wszelkie niestandardowe zadania, np. stworzenie tego leksykonu. Spis zainstalowanych w systemie wtyczek znajdziesz w panelu administracyjnym zakładka Wtyczki. Tam też możesz je włączać i wyłączać, dodawać i kasować.  Niektóre wtyczki wymagają konfiguracji do poprawnego działania.
- Synonyms: plugin
XFN -  XFN to metadane określające relacje wiążące autora wpisu / strony z zalinkowanym adresem. Relacje można określać w kilku obszarach jak znajomość, współpraca, rodzina, emocje itd. Status XFN można definiować przy każdym linku (parametr rel=)  W WordPress relacje były głównie deklarowane przy wprowadzaniu wpisów do menedżera linków (blogroll)
- Synonyms: relacje
Zajawka -  Zajawka - widoczna głównie w spisie wpisów, standardowo może być utworzona na trzy sposoby przy czym w zależności od skórki może być różnie reprezentowana. Najczęściej zajawkę tworzymy poprzez wstawienie znacznika <!-- more --> do treści wpisu. W przypadku braku znacznika more system automatycznie ucina tekst po określonej ilości znaków. Pod edytorem treści wpisu/strony jest pole Zajawka służące do wprowadzania alternatywnego tekstu zajawki który pojawia się w kanale RSS, oraz wynikach wyszukiwania i archiwach tagów, kategorii, miesięcy i autorów.
- Synonyms: wypis, read more, wstępniak, excerpt

Dodaj komentarz